Akne Tedavisi Sonrası Leke Tedavisi Yapılır Mı?

Akne Tedavisi Sonrası Leke Tedavisi Yapılır Mı? Akne özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin en büyük sorunlarındandır. Ancak her yaş grubunda görülebilir. Akne bazı kişiler için yaşam boyu tedavi gerektiren kronik bir sorun olur. Bu nedenle de akne tedavisinin doktor kontrolünde ve düzenli şekilde
gerçekleştirilmesi gerekir. Akne tedavisinin yanı sıra aknenin iz bırakmasını engelleyebilmek için yapılması gereken işlemler de son derece önemlidir. Özellikle kış ayları akne tedavisinin en uygun olduğu dönemdir.

Akne Tedavisi Ve İzlerin Engellenmesi

Akne tedavisi sırasında en önemli adımlardan bir tanesi de izlerin engellenmesidir. Akne tedavisinde izleri engellemek için bir uzman tarafından muayene edilmeniz gerekir. Daha sonrasında size en uygun tedavi yöntemi belirlenir ve akne tedavisine
başlanılır.

Tedavi aknenin şiddetine, hangi bölgede olduğuna ve kişinin yaşına göre değişim gösterir. Derinin kronik bir hastalığı olan akne genel olarak ergenlik döneminde başlar ve bazen alevlenir bazen yatışarak uzun yıllar boyunca devam eder. Daha sonrasında ise kendiliğinden gerilemeye başlar.

Akne tedavisinde izlerin engellenmesi son derece önemlidir. Akneleriniz ile oynamak
onların daha çok yayılmasını ve izlerinin kalıcı olmasını sağlar. Bu nedenle de aknelerinize elinizi değirmemeniz son derece önemlidir.

Akne Tedavisi Sonrası Leke Tedavisi Yapılır Mı? Akne Tedavisinde Leke Tedavisinin Önemi

Akne tedavisi sonrasında aknelerinizde gerileme görülmeye başlandıysa leke tedavisine geçilir. Leke tedavisi gerçekleştirerek yüzünüzde bulunan rahatsız edici lekelenmelerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Akne tedavisi ve leke tedavisi seçilirken kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır.

Leke tedavisinin başarılı olabilmesi için mutlaka uzmanınızın tavsiyelerini dinlemelisiniz. Aknelerinizi sıktırmak da derin leke oluşumlarına yol açar. Bu lekelerin giderilmesi oldukça zorludur. Bu nedenle de akneleriniz ile oynamamanız, sıktırmamanız ya da ovmamanız gerekir. Bu şekilde aknenin dağılmasını önleyebilirsiniz. Akne tedavisi sonrasında leke tedavisi gerçekleştirmek akne izlerinin yok olması açısından son derece önemlidir.

Akne İçin Hormon Tedavisi Ne Zaman Tercih Edilir?

Akne bazen hormonsal bir sorundur. Akne sorunu için hormon tedavisine başlayabilmek için kişinin şu özelliklere sahip olması gerekir;

  • 30’lu yaşlarda şikayet göstermeye başlayanlar
  • Adet düzensizliği olanlar
  • Çene ve boyun bölgelerinde akne oluşan hastalarda
  • Polikistik over hastası olanlarda
  • Adet öncesi dönemde akne şikayeti artış gösteren kişiler