PRP Tedavisi İçin En İyi Merkez

PRP Tedavisi İçin En İyi Merkez! Platelet Rich Plasma yani PRP olarak bilinen bu tedavi yönteminde kişinin keni kanından elde edilen madde enjeksiyon yardımı ile vücuda iletilmesi ile gerçekleşir. Vücuda enjekte edilen madde Platelet bakımından zenginleştirilmiş olan bir plazmadır. Bu plazma kanının pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu platelet ismi verilen özel hücreler içerisinde proteinler ve başka değerli faktörleri bulunduran bir kan bileşenidir. Plazma içerisinde aynı zamanda hücrelerin büyümesini destekleyen çeşitli proteinler de vardır. Araştırmacılara tarafından plazma kandan izole edilmiş ve konsantre edilerek platelet hücreleri zengin olan PRP ismi verilen kan bileşeni bulunmuştur. Bu yazımızda PRP tedavisi hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi yaklaşık olarak 30 – 40 dakika süren bir terapidir. Bu terapi sırasında hastanın kanı bir tüp içerisine toplanır. Trombosit bakımından zengin olan plazma kanın diğer bileşenlerinden santrifüj yolu ile ayrılmasını sağlar.

Trombositler yaralı olan dokuları onarmak için gerekli büyüme faktörleri için tam olarak doğal rezervuar işlevindedir. Trombositler tarafından salgılanan büyüme faktörleri kolajen üretimi ve tendon kök hücreleri yardımı ile genleri ve protein ekspresyonunu arttırır ve dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

Büyüme faktörleri ile kan akımı hızlanır. Bunun dışında kıkırdakların olduğundan daha sert ve esnek hale gelmesi sağlanır.

PRP enjeksiyonlarının farklı şekillerde yapılması mümkündür. Saç dökülmesi için de PRP tedavisi uygulanabilir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP nasıl uygulanır? İlk önce PRP tedavisi için en iyi merkez bulunmalıdır. PRP tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle hastadan kan alınması gerekir. Bu alanda eğitim almış uzman bir doktor tarafından hastadan kan alınır. Hastadan alınacak olan kanın miktarı da tedavi uygulanacak olan bölgeye göre değişim gösterir. Kanın alınması ve işlemin tamamlanması arasındaki süre genel olarak yarım saat olarak bilinir. Ancak bu süreyi geçtiği zamanlarda olmuştur.

PRP Tedavisi Neden Uygulanır?

PRP tedavisi iyileşmeyi hızlandırabilmek ve iltihaplanmayı azaltmak amacı için kullanılır. Kendi kanınızdan elde edilen bir madde kullanılarak uygulanan bu tedavi yöntemi son derece etkilidir. Bu nedenle de oldukça sık tercih edilir. PRP tedavisi en hızlı sonuç veren tedavilerden bir tanesidir.