Dermaroller 

Dermaroller, silindir şeklinde bir aparatın çevresine sıra ile yerleştirilen yüzlerce titanyum mikro iğneden oluşan bir el cihazıdır. Bu iğneler 0,5 veya 2 milimetre uzunlukta, 0,1 milimetre çapındadır. Kullanılan iğneler titanyum olduğu için paslanmaz niteliktedir. Cerrahi müdahalede bulunulmadan en iyi sonuçları veren cilt bakım yöntemlerinin başında gelen dermaroller hızlı ve kalıcı sonuçlar vermesiyle kadın ya da erkek herkesin tercihleri arasında yer alıyor.

Dermaroller Nedir

Cilt tedavisi, cilt gençleştirme, akne ve sivilce tedavisi, kırışıklık tedavisi gibi birçok nedenle uzun süreli araştırmalar yapılır. Bu araştırmaların sonuçlarında dermarolleri de görmeniz olasıdır ve diğer yöntemlere nazaran daha etkili çözüm sunan bir uygulamadır.

Dermaroller Uygulaması Öncesi

Dermaroller uygulamasının öncesinde bazı hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Öncelikle cildinizde bulunan makyaj çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Temizleme sonrasında cildin dezenfekte de edilmesi oldukça önemlidir. Daha sonrasında işlemi yapılacak bölgeye saf hyaluronik asit uygulanır. Uygulama öncesinde uygulama yapılacak alana anestezi etkisi veren yani uyuşma sağlayan kremler sürülmektedir. Bunun sonucunda uygulama yapılan kişi herhangi bir acı hissetmemektedir. Bu hazırlık sonrasında dermaroller kullanılabilmektedir.

Dermaroller Uygulaması Sonrası

Dermaroller uygulaması oldukça özenle yapılması gereken bir uygulamadır. Uygulama sonrasında ciltteki etkileri hemen gözlemlenebilmektedir. Cildin kendini yenileme süresi  bu süreç sonrasında hızlı bir şekilde başlar. Cihaz ile uygulama sonrasında ise kişiye peptid maskesi uygulanmaktadır. Bu maske yatıştırıcı özelliğe sahiptir.Yapılan uygulama sonrasında bazı hassas bölgelerde ufak çaplı kanamalar görülebilir.

Uygulama yapılacak alana; hem uygulama sırasında hem de uygulama sonrasında cildin yenilenmesini sağlayan özel kremler sürülmektedir. Sürülen bu kremler sayesinde iğnenin daha fazla etki etmesi sağlanmaktadır. Yapılan uygulamanın ardından bir süre güneş ışığından uzak durmak gerekmektedir. Ciltteki gözeneklerde açılmalar meydana geldiği için güneş ışınları bu bölgelere zarar vermektedir; eğer kişinin mutlaka dışarı çıkması gerekirse 50 faktör güneş kremi kullanması tavsiye edilmektedir.

Dermaroller Kullanılmadığı Durumlar

Dermaroller başarı oranı yüksek bir tedavi olmasına rağmen bazı durumlarda uygulanamamaktadır.

 1. Kanser hastalarına,
 2. Kemoterapi gören kişilere,
 3. Daha önce uygulamayı tercih etmiş ve vücudunda iz kalan kişilere uygulanmaması gerekmektedir.
 4. Sedef hastalarına,
 5. Rozase, egzama rahatsızlığı olanlara,
 6. Aktif olarak enfeksiyonu olanlarda,
 7. Gebelik ve emzirme durumlarında,
 8. Doğum kontrol hapı kullananlarda da tavsiye edilmemektedir.

Uygulama yaptırmak isteyen kişilerin bu durumlara dikkat ederek uygulamayı tercih etmeleri gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Dermaroller acıtan bir uygulama mı?

Dermaroller uygulaması ilk etapta kişiye biraz acı verebilir; ancak ikinci seans sonrasında acı hissi azalmakta hatta tamamen geçmektedir. Eğer uygulama yapılan kişi acı hissetmeye devam ederse ve rahatsız olursa bölgenin uyuşması için kremler kullanılabilmektedir. Uygulanan kremler sonrasında uygulama yaptıran kişinin acı hissi tamamen ortadan kalkmaktadır.

Dermaroller diğer cilt tedavileri ile beraber kullanılabilir mi?

Halihazırda herhangi bir cilt yenileyici işleme devam ediyorsanız dermaroller tedavisini bu işlemlerle beraber yürütebilirsiniz. Kimyasal peeling, fraksiyonel lazer, PRP ve mezolifgibi işlemlerle beraber dermaroller yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Hatta tedavi sürecini hızlandırdığı ve daha iyi sonuçlar alındığı da gözlemlenmiştir.

Dermaroller uygulaması kaç seans sürer?

Uygulama 2-6 hafta arasındaki periyotlarda uygulanmalıdır. En iyi sonuçları almak için ise en az 5-6 seans işlem görülmelidir. Sonuçları tam manasıyla gözlemlemek için ise en az 3 ay beklemek gerekmektedir.

Dermaroller hangi bölgeler için kullanılır?
 1. Yüz,
 2. Vücut,
 3. Saç bölgesi,
 4. Selülitli bölgeler,
 5. Göz altı bölgelerinde etkili olabilmektedir.

Yapılan uygulamalarla oldukça tatmin edici sonuçlar alındığı saptanmıştır.

Dermaroller faydaları nelerdir?
 1. Dermaroller, akne oluşumunu engelleyerek, akne sonrasında oluşan lekeleri ortadan kaldırılmasında etkili olur.
 2. Ciltteki genişleyen gözeneklerin küçülmesini sağlar.
 3. Güneş ışınlarından zarar görmüş cildin iyileşmesine yardımcı olur.
 4. Ayrıca saç kaybı yaşayan kişilerin tedavilerinde, göz çevresinde oluşan morluklar ve torbalar için de kullanılabilmektedir.
 5. Boyun ve dekolte bölgelerinde görülen kırışıklıklar ve sarkmalar için kullanılabilen uygulamanın çatlaklar üzerinde de gözle görülür bir  etkisi vardır.
 6. Bu sorunların yanı sıra siğil tedavisinde de kullanılabilmesi mümkündür.
 7. Sonuçları kalıcıdır. Deri bu tedavide kendini onardığı için sir süre sonra eski haline dönmesi mümkün değildir.
 8. İnce kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Derinin kalitesi dermaroller sayesinde artar.