Dövme Silme

Trendler, gençlik rüzgarı, sevgilinize sevginizi gösterme şekli, arkadaşlarla geçirilen alkollü bir gün, ergenlik döneminde ki statü kaygısı. Evet hemen hemen aynı gerekçelerle yaptırılan dövmeler ertesi gün ya da ilerki yaşlarda pişmanlıklara dönüşebilmektedir.

Dövme Silme İşlemi

Öncelikle lazer ışınlarının sadece pigmentleri (renk) hedeflediğini belirtelim. Lazer ışınları ile parçalanan dövme pigmentlerinin vücudun doğal koruma mekanizması ile dışarıya atılması beklenir. Lazerle kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı; Dövmenin ve cildin rengine, kullanılan boyaların cinsine, dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline, dövmenin yaşına, kullanılan lazer sistemine bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

TCA Dövme Sildirme Tekniği

Kimyasal peeling olarak da bilinen TCA, dövmenin zamanla ciltten arınmasına ve renginin açılmasına katkı sağlar. İçeriğinde birbirinden farklı zararlı madde olduğundan dolayı çok fazla önerilmese de yaptıranların sayısı zaman içerisinde artmaya başlamıştır. Yoğun miktarda asit içerir ve cildin yenilenmesine ve ölü derilerin atılmasına zemin hazırlar.

  • Dövmenin üzerine uygulanan solüsyon kısa süre içerisinde reaksiyon göstermeye başlar ve ciltte soyulmalar oluşur.
  • Cilt tipine göre kullanmak daha sonrasında sağlık açısından herhangi bir sorun yaşanmaması adına önemlidir.
  • Sürdükten sonra uzun süre bekletmemek tahrişin artmaması adına yararlı olacaktır.
  • Uygulama öncesinde ise dövmenin olduğu bölgenin dezenfekte edilmesi ve daha sonrasında da kuruması önem taşır.
  • İnce bir tabaka halinde sürüldükten sonra ise belirli bir süre bekletilip daha sonrasında hemen yıkanması gerekir.

Lazerle Dövme Sildirme Popüler!

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra lazerle dövme sildirme yöntemi de her zaman popülerliğini korur. Güvenli olmasının yanı sıra kesin sonuç verir. Dövmenin büyük bir kısmı ciltten temizlenir ve kötü görüntü oluşturmaz. Derinin alt tabakasına kadar işleyen lazer ışınları, renk pigmentlerinin yok edilmesine zemin hazırlar. Ağrılı bir süreç olmadığı gibi 2 ya da 3 seanstan sonra sonuç alabilmek mümkündür. Mürekkep parçacıkları zaman içerisinde yok olduğunda işlem tamamlanır.

Tamamen Dövme Sildirmek Mümkün Mü?

Tamamen dövme sildirmek mümkün olduğu gibi bu aşamada lazer en iyi sonucu verir. Diğer yöntemlere göre tüm renkler ortadan kaldırılır ve böylelikle tamamen temizlik sağlanır. Dövme yaptırmadan önce benzer sorunları yaşamamak adına büyük bir titizlikle hareket etmek faydalı olacaktır. Elbette ki silinme süreci dövmenin büyüklüğüne ve uygulandığı bölgeye göre değişiklik gösterir.

Sık Sorulan Sorular

Dövmeler tamamen siliniyor mu?

Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır.Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

Renkli dövmeler silinebilir mi?

Renkli dövmenin silinme işlemi siyah dövmeye göre daha zordur. Fakat gelişen teknoloji renkli dövme silmeyi daha kolay hale gelmiştir.

Tedavi süreci ?

Tedavi sürecini, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır, giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3-5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2-3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir.

Lazerle dövme sildirmenin vücuda bir zararı olur mu? Kansere yol açar mı?

Lazerle dövme sildirme işleminde kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor. Lazerle dövme silmenin zararları veya kansere yol açtığı gibi konularla alakalı olarak henüz her hangi bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.

Lazerle dövme silme ağrılı ve acılı bir tedavi midir?

İşlem sırasında duyulan acı/ağrı hastanın kabullenebildiği hafifliktedir. Özellikle dövmenin yapılışı esnasında hissedilen acıyla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır.

Lazerle dövme sildirmenin her hangi bir yan etkisi var mı?

Evet lazerle dövme sildirme işleminin geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Yazın lazerle dövme sildirme işlemi yapılır mı?

Lazerle dövme sildirme işlemi mevsime bağlı olmaksızın her dönemde uygulanabilir. Burada önemli olan tedavi edilen bölgenin güneş ışınlarına direk maruz bırakılmamasıdır.

Solaryum sonrası lazerle dövme silme işlemi yapılır mı?

Solaryum sonrasında lazerle dövme silme işlemi yapılmasını önermiyoruz. Lazer ışınları kontrast bir ortam bulamayacağı için ciltte hiperpigmentasyona ve lekelere sebep olabilir.