prp

PRP Tedavisi

PRP, İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan ve kişinin kendi kanından elde edilen maddenin enjeksiyonu ile yapılan tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde platelet bakımından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan ve platelet adı verilen özel hücreler veya başka faktör ve proteinler içeren bir kan bileşenidir. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler de içerir.

prp

Araştırmacılar, plazmayı kandan izole ederek ve konsantre ederek platelet hücreleri bakımından daha zengin bir plazma olan PRP adlı kan bileşenini elde etmiştir. PRP’nin zarar görmüş dokulara enjekte edilmesi vücutta yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eder. PRP’nin hasarlı dokudaki iyileşmeyi desteklediği de düşünülür. Doku büyüme faktörleri, hazırlanan konsantre enjeksiyon maddesinde daha yoğun olduğu için, vücut dokularındaki iyileşme hızlanır.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tamamlanması yaklaşık 30-40 dakika süren PRP terapisi, hastanın kanının bir tüpte toplanmasıyla başlar. Trombosit bakımından zengin plazma, tam kanın diğer bileşenlerinden santrifüj yöntemi ile ayrılarak kullanılır. Çünkü trombositler, yaralı dokuları onarmak için gerekli olan büyüme faktörleri için doğal bir rezervuar görevi görür. Trombositlerin salgıladığı büyüme faktörleri, kolajen üretimini ve tendon kök hücrelerinde gen ve protein ekspresyonunu artırarak doku iyileşmesini uyarır. Bu büyüme faktörleri ayrıca kan akımını hızlandırır.

PRP Neden Uygulanır?

PRP iyileşmeyi hızlandırmak ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Saç büyümesini teşvik etme, cilt gençleştirme, yumuşak doku iyileşmesini hızlandırma gibi çeşitli nedenlerden dolayı trombosit bakımından zengin plazma terapisi veya PRP enjeksiyonları kullanılabilir. Trombosit aktivasyonu, vücudun doğal iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar ve PRP ile bol miktarda trombosit hedef bölgeye enjekte edilir.

Hasarlı Dokunun Onarılması Amaçlanır!

Hasarlı dokunun onarılması amaçlanır ve hücreler kısa süre içerisinde iyileşir. PRP tekniğinde, kişinin kanı alındıktan sonra plazma ve trombosit bakımından daha da zengin hale getirilir. Daha sonrasında ise sorunlu olan noktaya ince uçlu iğneler ile birlikte enjekte edilmesi amaçlanır.

  • Dokuların yenilenmesi ve ince çizgilerin giderilmesi adına son derece doğru yöntemlerden biridir.
  • Zamanla hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılmaya başlamış durumdadır.
  • Zarar görmüş dokulara bu tür işlemler uygulanarak yenilenmiş hücrelerin büyümesi amaçlanır.
  • Yaraların iyileştirilmesinde de sıklıkla tercih edilen alternatifler arasındadır.
  • Ortalama 30 ya da 40 dakika içerisinde tamamlanan uygulamanın tekrar etmesi, etkisinin artması açısından yararlı olacaktır.

Acı Ya Da Ağrı Hissi Oluşturmaz!

Acı ya da ağrı hissi oluşturmadan tedavi sürecinde, kişinin istemesi halinde anestezi kremlerinden destek alınabilir. Uzman tarafından işlem öncesinde detaylı muayene yapılır ve problemli bölge tespit edilir. Daha sonrasında ise alınan kan belirli aralıklarla tekrar deri altına uygulanır. İyileşmenin hızlanmasına yardımcı olduğu gibi böylelikle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kullanılan enjeksiyonların ise hijyen olması, herhangi bir sağlık sorununun yaşanmaması adına son derece önemlidir.

Saç Ve Ciltte Kullanıma Uygun!

PRP uygulaması cilt dışında saçta da tercih edilir. Zayıflayan ve zamanla etkisiz hale gelmeye başlayan kıl köklerinin yeniden harekete geçirilmesine katkı sağlanır. Aynı zamanda zarar gören tendon ya da eklem yerlerinde de etkisi oldukça fazladır. Hücre içerisindeki dokuların uyarılmasına, iyileşmenin hızlanmasına ve sorunların ortadan kalkmasına zemin hazırlar. Sinir yaralanmaları, kanama ve doku hasarı gibi problemlerin ortaya çıkmaması adına ise her zaman uzman isimlerle çalışmak faydalı olacaktır.