Çatlak Tedavisi

Çatlaklar, kadınların can sıkıcı kozmetik sorunlarından biridir. Birçok kadın çatlakları yüzünden aynaya bakmaktan kaçınır. Ama yaz ayları geldiğinde aynalardan kaçmak yetmez ve bu soruna bir çözüm aranmaya başlanır. Çatlaklar nasıl oluşur ve en önemlisi nasıl önüne geçilir. Çatlaklar Nasıl Oluşur? Ergenlik, aşırı kilo alıp verme, hamilelik, hormonsal değişimler, çatlakların oluşmasına neden olurlar. Yoğun olarak görüldüğü yerler, bel, kalçalar, karın, göğüsler, kollar ve bacaklardır. Vücut bu değişimler sonucu deformazyona uğrar.

Deri bu deformasyonları kaldıramaz ve ortaya cilt çatlakları çıkar. Bu çatlaklar ilk başlarda kırmızı ve mor renktedirler. Zamanla beyaz renge geçiş yaparlar. Çatlakların rengi uygulanması gereken tedavinin şeklini belirler. Hamilelik sırasında ortaya çıkan cilt çatlakları karın ve göğüs bölgesinde görülür. Doğum yapıldıktan sonra, vücut eski haline dönemeye başlamasıyla, bu çatlaklar rahatsız edici görüntü sergileyebilir.

Cilt Çatlağı Nasıl Gözlemlenir?

Cilt çatlağı oluşumu en çok kadınlarda gözlemlenir. Hamilelik döneminde özellikle artış gösteren bu durumu ergenlik döneminde olan bireyler de yaşar. Çatlak oluşmasına neden olan birçok farklı neden vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Hareketsizlik
 • Dengesiz ve kötü beslenme alışkanlığı
 • Yaşlılık
 • Ani kilo alıp verme
 • Ergenlik
 • Hamilelik

Yukarıda yer alan durumlar sonucunda çatlaklar ve keskin çizgiler daha çok belirginleşir. Çatlaklar en çok bel, bacak, karın, kol ve göğüs bölgesinde gözlemlenirler.

Çatlak Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılır?

Çatlak oluşumu sonrasında kadınların en çok yaptığı aramalardan bir tanesi de çatlak tedavisi olmuştur. Çatlak tedavisini gerçekleştirebilmek için öncelikle bir uzmana başvurmanız gerekir. Işık ve radyo-frekans tedavileri başvurulan ilk yöntemler arasında bulunur.

Lazer tedavisi ise ortalama olarak 3 ya da 5 seans sürer. Tedavinin seansları elde edilen sonucuna göre azıp çoğalabilir. En az 4 haftada bir kez tekrarlanan bu tedavinin sonrasında çatlaklarınızda son derece ciddi bir oranda azalma yaşanır. Deri yüzeyinde yaşanan çatlaklar için kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Icon lazer yöntemi
 • Dermaterapi yöntemi
 • Karboksiterapi yöntemi
 • Biodermogenesi yöntemi
 • Fraksiyonel lazer
 • Platelet rich plasma
 • Pulse DYE lazer yöntemi

Çatlak Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Çatlaklarınızın giderilmesi için kullanılan tedaviler en 3 ya da 5 seans olarak planlanır. Ancak vücudunuzun tedaviye verdiği cevaba göre seanslarda artış ya da azalma yaşanabilir. Çatlaklarınızda ciddi oranda bir azalma gözlemlenen tedavileri kullanabilmek için bir uzmana başvurmanız şarttır. Daha sonrasında çatlak tedavisine başlanılabilir. Çatlaklarınızın rengine göre de seanslarda artış yaşanabilir. Kırmızı renkli çatlakların tedavisi diğer çatlaklara göre daha uzun sürer.

Çatlakların Sık Görüldüğü Yerler

Göğüsler, bel ve karın bölgesidir.

Çatlaklar Tedavi Edilebilir Mi?

Çatlaklara uygulama yapılabilir fakat tüm çatlaklar eşit şekilde ya da tamamen tedavi edilemez. Bu durum çatlakların rengi, derinliği ve tedavi için ne kadar geç kalındığı ile ilgilidir. Bunun yanı sıra her çatlak daha estetik bir görünüme kavuşturulur.

Tedavinin Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Tedavi ile elde edilen görüntüler kalıcıdır. Fakat yeniden doğum yapmak, kilo alıp vermek gibi sebepler ile oluşabilecek çatlakların ayrıca tedavi edilmesi gerekir.