Diyetisyen Desteği

Fazla kilolarından kurtulmak, fit görünmek, en önemlisi ise sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen herkes hayatının bir bölümünde mutlaka diyet yapmıştır. Elbette hayatın yalnızca bir bölümünde değil, hayatın bütününde her zaman planlı olmasa bile dengeli beslenme ile kilo kontrolü sağlanabilir. Sağlıklı beslenme programı, metabolizmanın zaaflarını, artılarını ve eksilerini test sonuçlarına göre yorumlayabilen uzman bir diyetisyen kontrolünde olduğu zaman çok daha doğru, kalıcı ve elbette daha sağlıklı olur.

Kilo alımı aşırı ve kontrolsüz olduğu zaman obezite, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Sağlıksız ve aniden alınan kilolar, yine aynı şekilde hızla verilmeye çalışıldığı takdirde kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. En ideal kilo verme yönteminin kişiye özel diyet programları olduğunu ve bu programı verebilecek kişinin ise, bu işin eğitimini almış bir uzman diyetisyen olduğunu unutmamak gerekir. Bunun dışında, basit bir hesapla zayıflama denilen olay, yenilen besinlerdeki kalorilerin ve enerjinin fazlasıyla harcanıp dışarı verilmesi şeklinde yorumlanabilir.

İnsanlar Neden Kilo Alır?

 1. Aşırı yemek yeme
 2. Kontrolsüz beslenme
 3. Aşırı hazır gıda tüketimi
 4. Yanlış beslenme
 5. Hareketsiz yaşam düzeni
 6. Kullanılan ilaçlar
 7. Uyku düzensizliği

Alınan bu kiloların altında fizyolojik bir sebep var ise mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Aksi takdirde, yapılan diyet ve spor vücuda zarar verebilir, verilen kilolar kalıcı olmaz ve hızla geri alınabilir.

Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

 1. Metabolizmayı zorlamayacak şekilde yapılacak diyet
 2. Spor
 3. Bol su içmek
 4. Taze sebze ve meyve tüketmek

Ayrıca diyeti sadece bölgesel incelme amaçlı yapanlar, soğuk lipoliz gibi  medikal cihazlardan da yararlanabilir.

Diyetisyen Eşliğinde Zayıflamanın Faydaları

 1. Diyetisyen, kilo alımının fizyolojik bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için sizden birtakım tetkikler ister ve bu şekilde sağlıklı kilo vermeden önce bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 2. Kilo, boy, yaş, kas durumunuzu ve metabolizma hızınızı ölçerek bu verilere göre sağlıklı bir program düzenler.
 3. Sizinle doğrudan iletişime geçerek beslenme hayatınızda yaptığınız hataları gözden geçirir.
 4. Size ve bünyenize en uygun diyet listesini hazırlayarak vakit kaybetmenize engel olur.

Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?

Sağlıklı bir diyet, adından da anlaşılacağı üzere kişinin sağlığını koruyarak,  vücuduna zarar vermeden, bünyesinde herhangi bir vitamin, protein ve kas kaybı olmadan yalnızca karbonhidrat ve yağ yakımına yönelik bir diyet olmalıdır. Uzun vadede yavaş yavaş verilen kilolar, bünyede ani kayıplar yaşatmayacağı ve aynı hızla geri alınmayacağı için çok daha sağlıklıdır. Beslenirken amacımız yalnızca karnımızı doyurmak ya da o öğünü geçiştirmek olmamalıdır. Yemek yerken aynı zamanda vücuda ihtiyacı olan vitamin, protein ve mineralleri de alarak vücudu güçsüz bırakamamak gerekir. Piyasadaki, son zamanlarda mantar gibi üreyen zayıflama haplarından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Zayıflama haplarının içerisinde bulunan maddeler maalesef şeffaflıktan ve etik anlayıştan uzak bir şekilde üzerinde belirtilmemektedir. Bu hapların kullanımı vücutta ne yazık ki kalıcı hasarlara yol açıyor, hatta zaman zaman ölüme sebebiyet veriyor. Vücudun olağan dengesini bozan bu ilaçlar ani kalp durmalarına, kalıcı böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır. İçerisinde bulanan diğer etken maddeler açıkça belirtilmediği için vücudunuzun alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceği ya da ani bilinç kaybına sebep olup olmayacağı bilinemez.